top of page
  • Yazarın fotoğrafıdtgozdepektas

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncelleme tarihi: 5 Nis

Çocuklardaki şiddetli diş ağrısı ebeveynleri en çok endişelendiren konulardan biridir. Peki böyle bir durumda hangi ilaç kullanılmalıdır?


Öncelikle çocuklardaki diş ağrısının bir çok sebebi olabilir. Çürük sebebiyle apse yapmış bir diş, diş etindeki aftlar ve yaralar, diş etine gıda sıkışması, yeni çıkan dişlerin etrafındaki diş etinin kızarıp şişmesi diş ağrısı sebeplerindendir.


Eğer çocuğunuzda diş ağrısı var ise ilk aşama ağrıya sebep olan etkeni tespit etmek olmalıdır. Öncelikle ona hangi dişinin ağrıdığını sorun ve parmağıyla göstermesini isteyin. Ağrı tek bir dişte mi, birden fazla dişte mi? Diş etinde, yanak bölgesinde herhangi bir yara, kızarıklık var mı?


Çocuklarda dişlerin arasına kaçan yemek artıkları şiddetli ağrı yapabilmektedir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak ilgili bölgeyi güzelce fırçalayıp diş aralarını diş ipi yardımıyla temizlemeniz yararlı olabilir.


Bazı durumlarda diş etindeki aftlar da yüksek derecede ağrıya sebep olabilmektedir. Eğer böyle bir durum mevcutsa hekiminizin önerdiği bir aft jelini kullanabilirsiniz.


Çocuklarda yeni çıkan dişler de ağrı sebebi olabilir. Bu bölgede diş eti kızarıp kabarabilir, bazen de kan toplayabilir. Böyle bir durumda ilgili bölgenin temiz tutulması yemeklerden sonra nazikçe fırçalanması çok önemlidir. Bu tarz ağrılar genellikle diş çıktıktan sonra kaybolur.


Eğer diş ağrısı çürük bir dişten veya diş apsesinden kaynaklanıyorsa en kısa zamanda bir çocuk diş doktoruna gidip muayene olmalısınız. Etkenin ortadan kaldırılması yani dişe müdahale edilmesi yapılacak en doğru hamledir. Ancak geçici olarak ağrıyı hafifletmek amacıyla parasetomol veya nsai (non steroid antiinflamatuar) içeren bir ağrı kesici şurup kullanılabilir. Bazı durumlarda çocuk diş doktorları dişe müdahale etmeden önce antibiyotik reçete edebilmektedirler. Ağrıyan dişe sarımsak, karanfil gibi bazı maddelerin uygulanması diş etinde tahribata yol açabilir bu konuda dikkatli olunmalıdır. Aynı zamanda dişe hafif bir soğuk kompres yapılması faydalı olabilir.


Unutmayın diş ağrısına sebebinin bulunması ve bu konudaki en doğru tedavinin uygulanması çocuk diş doktorlarının uzmanlık alanıdır, mümkün olan en kısa zamanda onu ziyaret etmenizde fayda var :) 

Ankara Çocuk Diş Doktoru: Uzm. Dt. Gözde PEKTAŞ


Pedodonti uzmanı olan Gözde PEKTAŞ, çocuk diş hekimliği alanında Ankara'da hizmet vermektedir.103 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page