top of page
  • Yazarın fotoğrafıdtgozdepektas

Çocuğumu Diş Doktoruna Götürmeden Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk diş hekimi randevusu çocuklar için en özel deneyimlerden biridir. Ebeveynlerin bu randevu öncesi nelere dikkat etmesi gerektiğini sizler için yazdık.
  • Öncelikle diş hekimi randevunuz yaklaştığında mutlaka çocuğunuza haber verin. Mesela bir önceki gün söylemek son derece uygundur. Çok erken haberi olduğunda geçen süre içerisinde endişelenebilir. Habersiz gitmek de aynı şekilde onu strese sokabilir.


  • Gideceğiniz diş hekimini randevu öncesinde çocuğunuza tanıtın. İsmini söyleyebilir, varsa internetten kliniğinin ve kendisinin fotoğraflarını gösterebilirsiniz.


  • Diş hekimine gittiğinde ne yapılacağından onun anlayabileceği bir dilde ve net bir şekilde bahsedin. Örneğin "diş doktorunun bir koltuğu var ona oturacaksın ve bir ayna ile dişlerini sayacak" gibi. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir takım kelimeler var. "Hiç korkma", "acımayacak" gibi cümleler asla kullanmayın. Çünkü hiç deneyimi olmayan bir çocuk bunları duyduğunda "o zaman korkmam gereken bir şey var, canım acıyabilir" şeklinde algılar.


  • Konu ile ilgili kitap okuyabilir, eğer yaşı uygun ise animasyon/ çizgi film ile destekleyebilirsiniz.


Çocukların ilk diş hekimi randevusundan mutlu ayrılmaları çok önemlidir. Eğer çocuk diş doktoru tercih ettiyseniz (acil bir durum yoksa) ilk randevuda sadece muayene edebilir, çocuğu tanıyabilir ya da basit bir işlem ile çocuğun hekime ve klinik ortamına alışmasını sağlayabilir.Ankara Çocuk Diş Doktoru: Uzm. Dt. Gözde PEKTAŞ


Pedodonti uzmanı olan Gözde PEKTAŞ, çocuk diş hekimliği alanında Ankara'da hizmet vermektedir.73 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page